ÜRÜN DETAY

Full Oto Ekspertiz Raporu


Ürün Kodu: 1543
Fiyat: Girilmedi

Full Oto Ekspertiz Raporu;

 

Yanal Kayma Testi;
Araç seyir halindeyken güvenli bir yolculuğun gerçekleşmesindeki en  önemli etkenlerden  biri ön ve arka dingillerdeki toe açılarının standartlara uygun olmasıdır. Bu uygunluğun  ölçülebilmesi amacı ile yapılan teste yanal kayma testi denir. Ölçümlendirme sayesinde araç  tekerleklerinin  yol üzerindeki hareketinin dengede olup olmadığının  tespiti yapılmaktadır.

Fren Testi;
Fren testi aracın farklı hızlarda ve her türlü yol koşullarında güvenli bir şekilde frenlemenin gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için yapılan ölçümdür. Frenleme performansını değerlendirmek için yapılan testler; farklı yük, farklı hız, farklı sıcaklık, farklı pedal kuvveti/fren basıncı uygulanarak ataletli dinamometre üzerinde gerçekleştirilir.

Ölçümlendirilen Değerler ise sırayla;

  • Frenleme esnasındaki sıcaklıklar,
  • Aşınma, sürtünme ve sürtünme katsayısı,
  • Fren sıvısı sıcaklığı,
  • Fren zayıflaması sınırı,
  • Termik çatlaklar,
  • Termik genleşme,
  • Disk kalınlık değişimi [DTV], konikleşme ve çarpılma,
  • Kızgın nokta ve kızgın bant oluşumu ve kritik hız sınırının tespiti.

Süspansiyon Testi;
Süspansiyon testi ile araç amortisörlerinin sağlamlık kontrolü süspansiyon denge kontrolü gürültü sorgulaması ve maksimum yer değiştirme kontrolleri yapılır. Bu ölçümlendirme sayesinde aracın sağlam bir yol tutuşuna sahip olup olmadığı  test edilir.

Motor Mekanik Testi;
Aracın mekanik aksamlarının sağlamlığının ve güvenilirliğinin standartlara uygunluğunun ölçümlendirilmesi  için yapılan testlerin bütününe motor mekanik testi denir.

Bu ölçümlendirmeler sırayla;

Motor kulakları, Rot-Rotil kontrolleri Kavrama Kontrolü
Şanzuman kulakları Debriyaj boşluğu Debriyaj Hidrolik durumu
Motor yağ kaçakları Ön arka balatalar Alt takım kontrolleri
Şanzuman yağ kaçakları Yağ filtresi Benzin depo kontrolü
Ön arka amortisörler Hava filtresi Egsoz kontrol
Motor soğutma sistemi kontrolü Lastiklerin durumu Salıncak traverslerin kontrolü
El freni Akü Kontrolü Bağaj Havuzu
Motor yağı Podye Taban sacı ,şase

Dyno Testi;
Aracın tekerleklerine aktarılan beygir ve tork değerlerinin  ölçümlendirilmesi için yapılan teste dyno testi denir. Motorun hangi devirde ne kadar güç ürettiğini, bu gücün şanzuman diferansiyel ve aks aktarma organlarına iletirken ne kadar güç kaybı oluşturduğunun grafik halinde ölçümlendirilmesini yapar. Bu sayede takometre ve hız oranlarındaki hataların belirlenmesinde büyük katkı sağlar.

Diagnostic Testi;
Araç üzerinde var olan elektrik ve elektronik donanımlarının çalışması esnasında meydana gelen arızaların arıza tespit cihazları ile ölçülüp test edilmesidir.     

Kaporta Boya Testi;
Aracın boya mikron kalınlıkları ölçülerek orijinal boyasında  ve kaportasında meydana gelen hasarların fabrika değerleri arasında oluşan farklılıkların ölçümü için yapılan testtir.


Benzer Ürünler